מסחר בבורסה

מסחר בבורסה, כמו בכל מסחר אחר, הופך להיות ריווחי אך ורק אם מקפידים על הכלל הבסיסי "קנה בזול מכור ביוקר". טוב, את זה כמובן קל להגיד אבל איך עושים זאת?

תוכן עניינים

מסחר בבורסה

מסחר בבורסה, כמו בכל מסחר אחר, הופך להיות ריווחי אך ורק אם מקפידים על הכלל הבסיסי "קנה בזול מכור ביוקר". טוב, את זה כמובן קל להגיד אך בכלל לא קל ליישם. אז מה באמת הופך סוחרי מסחר בבורסה לסוחרים מצליחים?

סביר להניח שאם היינו יודעים לחוש את רגשותיו של הצד השני מבלי שהוא יחוש את רגשותינו היינו סוחרים הרבה יותר טוב בתחום של מסחר בבורסה. מכאן ניתן להסיק כמעט באופן וודאי שיש גורם משמעותי מאוד בעולם של מסחר בבורסה שאינו מקבל את תשומת ליבנו המלאה, הגורם הזה נקרא הגורם הפסיכולוגי. בשנים האחרונות הוא מקבל מעט יותר תשומת לב והוא נכנס לתודעה תחת צמד המילים "פסיכו-פיננסים".

הגורם הפסיכולוגי בתעשיית מסחר בבורסה אינו קשור באופן ישיר לביצועי המניה, לביצועי החברה, או לביצועי הבורסה – הוא מכלול שלם של פרטים שמרכיבים את הרגש של הסוחר המבצע מסחר בבורסה בין אם הוא נמצא לפני רכישת מניה או בין אם רכש אותה והוא מחזיק בה כעת. לכל אחד מהמצבים יש רגשות אחרים שפועלים עלינו אף אם אין כל חדשה בנוגע למניה עצמה. עלינו להבין שכשאנו סוחרים המבצעים מסחר בבורסה אנו למעשה נשלטים ע"י יצרים שונים הנעים בין "תאוות בצע" ו"חמדנות" לבין "פחדים"  ו"חששות" ומעל הכל אגו רב שמסתתר שם כל הזמן ושולט בנו.

אחד מהפרמטרים שהופכים סוחר המבצע מסחר בבורסה לסוחר טוב הוא לדעת לסנן מתוך ים המידע האינטרנטי את המידע הרלוונטי. רוב רובו של המידע המופץ באינטרנט מידי יום אינו רלוונטי כלל ועיקר לעסקי החברה העתידיים ואלו הם היחידים שאמורים לעניין אותנו כסוחרים. דיווחים הקשורים לעברה של המניה אינם רלוונטיים כיוון שהם כבר מתומחרים במחירה של המניה ברוב המקרים. סוחר המבצע מסחר בבורסה שיודע לסנן מתוך ערימת המידע רק את הנחוץ לו לצורך לקבלת "תמונת עתידה של החברה" – הוא סוחר מוצלח.

את הדוגמה הטובה ביותר לפסיכולוגיה בנושא שוק ההון ניתן לראות בפרסום דוחות רבעוניים של חברות רבות בבורסה. החברה מדווחת על דוחות מצוינים ואף על צפי ליציבות ועקביות ברווחים אך המניה מגיבה לא פעם בירידות משמעותיות. ברור שכסוחר שמחזיק במניה אתה חש לא טוב עם העניין ומעלה תהיות רבות, אולי משהו נסתר מעיני, כיצד יתכן כדבר הזה, אם הכל כ"כ טוב מדוע המניה לא עולה??? כשהניקור הזה מתחיל הסוחר מאבד ביטחון ובד"כ עתיד לבצע פעולות שגויות כמו מכירה חפוזה של המניה.

פעמים רבות כולנו קוראים מאמר אשר כותרתו מסתיימת בסימן שאלה וכבר אנו מעלים ספקות רבים לגבי כיוונה של המניה. לדוגמה: איש העסקים פלוני מכר אתמול מניות של חברת X בסך של 10 מיליון ₪, האם זהו רמז לכיוונה החדש של המניה? תאמינו או לא, אם תחזיקו במניה של חברת X  באותו רגע נתון אפילו לא תקראו את המאמר, אתם תגיבו (רובכם) באחת משתי הדרכים: הדחקה והתעלמות מיידית מהמאמר (אפילו לא תקראו את תוכנו) או שתשקלו בכובד ראש למכור גם אתם את מנייתכם באותו רגע. יתכן שהמאמר הזה בכלל יתברר יום או יומיים לאחר מכן כמאמר מוזמן או מאמר מגמתי שנועד לשרת בדיוק את צרכיו של כותביו אך עבורכם זה כבר מאוחר מידי. אגב אני מציע לכם להתעלם באפן גורף ממאמרים שמסתיימים בסימני שאלה או ממאמרים שאינם מתייחסים לעובדות, יש הרבה מידע שמופץ באינטרנט ללא כל בסיס.

הפן הפסיכולוגי גורם לנו לעשות שגיאות רבות במהלך מסחר בבורסה ועל כן רבים מהמאמנים למסחר ממליצים לנו להתעלם / להתנתק מקריאה שוטפת של האתרים הכלכליים וגם להימנע מביצוע פעולות חפוזות של מסחר במהלך היום ע"י כך שאת פעולותינו נחשב יום קודם ואף נרשום אותם מראש על כרטיסיית מסחר המיועדת לכך. כן חברים, קצת אורך רוח לא תזיק לאף אחד מאיתנו. כולנו מפחדים לאבד את כספנו והחשש הזה מניע את יצרנו לא פעם, זכרו שברוב הפעמים מה שנראה כסחורה גרועה היום, מניות שנמכרות בבורסה במחיר זול / מגוחך הם דווקא הזהב של מחר ואם אינכם רוצים למכור זהב בזול – אורך רוח לא יזיק גם לכם.

רוצים לקרוא מאמר נוסף על מסחר בבורסה ?

אתם מוזמנים להיכנס לקישור הבא: מסחר בבורסה

מעוניין לפרסם מאמר על שירות טוב שאתה מעניק ללקוחות?
מאמרים נוספים
עבודות גמר בבנייה חדשה

בענף הבנייה יש הרבה עבודה שצריך לעשות בסוף. זה כולל הוספת נגיעות, הוספת אינסטלציה ואביזרי חשמל, וודא שהכל עובד טוב. עיקר העבודה נופלת על כוח

קרא עוד »
מקלחון זכוכית בהתאמה אישית

התקנת מקלחת זכוכית בהתאמה אישית הפכה פופולרית מאוד בשנים האחרונות ומסיבה טובה. זו יכולה להיות דרך ייחודית ומסוגננת מאוד לעדכן את חדר האמבטיה שלך ועדיין

קרא עוד »
בטיחות ילדים בבית

חשוב לוודא שהבית שלכם בטוח לילדים. אתה יכול להשתמש ברשתות והגנה כדי לוודא שהם לא יוכלו להיכנס לחלקים מסוכנים של הבית. חשוב להפוך את הבית

קרא עוד »
עו"ד לענייני משפחה אזור המרכז

דיני משפחה כוללים את החוקים והתקנות הנוגעים למשפחה כמוסד. זה כולל נישואים, ילדים ורכוש. עורך דין לענייני משפחה הוא איש מקצוע המסייע ללקוחות בבעיות בדיני

קרא עוד »