מדריך למתחילים: הבדלים בין המשכנתאות השונות

לפני שאתם לוקחים משכנתא, חשוב לבצע סקר שוק בקרב בנקים שונים כמו כן מומלץ מאוד להתייעץ עם יועץ משכנתא שיעזור לכם להחליט על תמהיל נכון עבורכם
משכנתא

תוכן עניינים

 

 

ישנם סוגים רבים של משכנתאות עם רכיבי הצמדה שונים, כמו למשל:

משכנתא בריבית קבועה: זה כולל שיעור תשלומים חודשי שנקבע מראש על פי לוח ההפחתות (לוח שפיצר), בו הקורלציה בין הריבית הצמודה למדד והקרן משתנה בהתאם למדד.

משכנתא בריבית מתכווננת: כוללת מספר תקופות שנקבעו מראש בהן הריבית משתנה בהתאם למדד השוק שמפרסם בנק ישראל, בתוספת שער נוסף המוגדר בחוזה עם הבנק. התשלומים החודשיים משתנים בהתאם לריבית.

פריים: משכנתא בריבית מתכווננת צמודה לשיעור הפריים שפרסם בנק ישראל, בתוספת תעריף נוסף שנקבע בהסכם עם הבנק. התשלומים החודשיים מותאמים מדי חודש בהתאם לשיעור ההלוואות המפורסם.

משכנתא במטבע חוץ (דולר אמריקאי): ההלוואה משולמת ונאספת בשקלים, אך הקרן ושיעורי הריבית צמודים לשערי המסחר במט"ח שנקבעו על ידי השיעור המוצע של בנק לונדון (LIBOR).

התשלומים החודשיים מותאמים מדי חודש. הלוואה זו מאופיינת בגמישותה ובאפשרות להחזר מוקדם ללא עמלה וכן למעבר לסוג הלוואה אחר.

לפני שאתם לוקחים משכנתא, חשוב לבצע סקר שוק בקרב בנקים שונים כמו כן מומלץ מאוד להתייעץ עם יועץ משכנתא שיעזור לכם להחליט על תמהיל נכון עבורכם, מכיוון שאתם לא מחוייבים לקחת משכנתא מהבנק שבו יש לכם חשבון.

כל בנק מציע תנאים שונים וכדאי להשוות בין העמלות, תנאי הריבית והתנאים לפירעון מוקדם. חשוב לדעת גם את תנאי השוק הכלליים, שיעורי הריבית הרווחיים וכן הלאה.

המפתח הוא למצוא את המשכנתא המתאימה לכם: 

הגדירו תעריף תשלום חודשי נוח: שיעור התשלום האופטימלי תלוי בהכנסה שלכם, התחייבויות קודמות, מספר בני משפחה ועוד, אך שיעור התשלום החודשי המקובל הוא לא יותר מ-25-30% מההכנסה החודשית נטו.

עקבו אחר תנאי השוק: אם הריבית נמוכה, אנו יכולים להניח שהיא תעלה בעתיד, ולהיפך. עדיף שתהיה משכנתא בריבית קבועה.

שלבו שיטות שונות: כיום ניתן לשלב מספר סוגי משכנתא להלוואה אחת, וכך ליהנות מהביטחון של תשלום חודשי קבוע, ובמקביל להיות קשורים לתנאי שוק משתנים.

תכננו קדימה: אם, למשל, אתם מתכננים לבצע פירעון מוקדם על ידי מכירת דירה אחרת, בדקו היטב את תנאי הפירעון המוקדם של הבנק.

עקבו אחר המלצות המפקח על הבנקים: המפקח על הבנקים מפרסם מעת לעת הנחיות, הגבלות והמלצות. מומלץ לעקוב אחריהן.

 

* המידע במאמר זה אינו מהווה המלצה ללקיחת הלוואות משכנתא, ייעוץ פיננסי או חוות דעת מכל סוג שהוא.

מעוניין לפרסם מאמר על שירות טוב שאתה מעניק ללקוחות?

מאמרים דומים

מחסן

בניית מחסן מפנל מבודד

המחסן שלכם יעמוד בחוץ, מה שאומר שהוא חייב להיות כמה שיותר עמיד ללחות, לגשם ולכל התנאים האחרים שמזג האוויר מציב פנינו. לכן פנל מבודד זו הבחירה הנכונה

המשך קריאה »

מאמרים נוספים

מחסן

בניית מחסן מפנל מבודד

המחסן שלכם יעמוד בחוץ, מה שאומר שהוא חייב להיות כמה שיותר עמיד ללחות, לגשם ולכל התנאים האחרים שמזג האוויר מציב פנינו. לכן פנל מבודד זו הבחירה הנכונה

קרא עוד »